A pályázatról

Konferenciánk a Magyar Holokauszt Emlékév Civil Alap pályázati támogatásával valósul meg az alábbi pályázat keretében:

„Pernyéje a bőrünkbe égett” –
Nemzetközi összefogással a magyar Holokauszt megértéséért

Az emberiség történetében példa nélküli népírtás pszicho-szociális és spirituális hátterének mélyebb feltárása, és a jövő nemzedékeket gyógyító cselekvésre ébresztő erejének felszabadítása

Az alapítvány két, a Holokausztot átélt emberek emlékeit tartalmazó újabb könyv kiadásával, előadássorozattal, egy országos konferenciával, valamint egyhetes bentlakásos történelmi és művészeti műhelymunkával kívánja támogatni, és megtisztelni a magyar Holokauszt emlékévét azzal a nem titkolt szándékkal, hogy egy új szellemi történelemszemlélet bemutatásával a Holokauszt jövőbeli pszicho-szociális hatásait az emberiség szellemi, lelki fejlődésének szolgálatába állítsa.

Egy egész éves előkészítő munkánk eredményeként mintegy 300 fő részvételével szerveztünk konferenciát 2013. október 13.-án “Európai Közép – Emberi Közép” címmel Budapesten, ahol előadóként köszönthettük Barbro Karlént Amerikából, aki Holokauszt-emlékeit, azok drámai biográfiai utóhatását, élete egész történetét osztotta meg velünk a tavaly kiadott Farkasordítás című könyve bemutatója alkalmából. A kötetet átadtuk a Magyar Holokauszt Központnak és a Magyar-Zsidó Kulturális Egyesületnek, ahol megértéssel fogadták a téma tagadhatatlanul újszerű, de legalább annyira időszerű megközelítését.

A világtörténelem szellemi hátterének megismerése ma éppoly korkövetelmény, mint az egyéni emberi élet sorsmintáinak, a sorstörvények világának tudatos felismerése. Munkánk nem tudást vagy meggyőződést kíván közvetíteni, hanem a jövőben nélkülözhetetlen képességeket kíván ébreszteni. Egy ilyen, mindennél fontosabb és nélkülözhetetlen képesség manapság: odaadás a tudás és igazság iránt, valóság-ismeret, és mindenek előtt a megismert folyamat sors-érzékenységtől áthatott szeretete.

Pályázati programunk öt egymásra épülő tevékenységből áll:
  1. Holokauszt az Őrségben – helytörténeti kutatás;
  2. „Hiszek az emberi jóságban” – két, a magyar Holokauszt pszicho-szociális feldolgozását támogató könyv lefordítása és kiadása;
  3. Könyvbemutatókkal egybekötött országos előadások legalább 8 városban;
  4. Nemzetközi összefogással a magyar Holokauszt megértéséért – országos konferencia amerikai és svájci előadók részvételével;
  5. „lsten szabadságra ment?” – egyhetes bentlakásos történelmi és művészeti műhelyek 10-14 éves gyerekek és huszonéves ifjak számára Ispánkon, hogy a lélekben a múlt irtózata és az ezzel járó bénultság helyében: bölcs cselekvőerő csírázhassék.